Кои са условията за законосъобразното сключване на електронни договори в туризма?

Сключването на договор за туристически пакет онлайн е все по-често срещана практика, улесняваща потребителите в избора и резервацията на пътувания. Въпреки удобството, възникват редица правни и практически въпроси относно процедурата по сключване на договора. Основният проблем е свързан с валидността на електронния договор и необходимо ли е да бъде потвърден чрез подпис или друг начин, осигуряващ съгласието на страните? Какви са последиците, ако договорът не бъде сканиран и изпратен до другата страна или подписан ръчно? В кой момент и как туроператорът следва да предостави предварителната информация за пътуването и кога договорът се счита за сключен?

Твърдя, че за валидно сключване на електронен договор за туристически пакет е необходимо постигането на съгласие в електронна форма. . Потребителят изявява желание за сключване на договора чрез извършване на онлайн резервация за избрания туристически пакет, а туроператорът трябва да потвърди на траен носител изявлението на потребителя, с което се финализира сключването на договора за туристически пакет.

Сключване на електронен договор според правилата на ЗЕДЕУУ

Електронният договор е договор, сключен във формата на електронен документ. Законът за електронния документ и електронните удостоверителни услуги (ЗЕДЕУУ) и Регламент 910/2014 дават дефиниция за електронен документ. Съгласно чл.3, т.36 от Регламента, електронен документ е всяко съдържание в електронна форма. А когато той съдържа електронно изявление (какъвто е случаят на електронния договор) се приравнява на писмена форма – чл. 3, ал. 2 от ЗЕДЕУУ.

Следователно електронният договор има необходимата писмена форма, а за да бъде сключен трябва да има съвпадение на две насрещни волеизявления – оферта и приемане. Тези волеизявления също се извършват в електронен формат и се считат за получени от момента на постъпването им в информационната система на адресата, без да е необходимо да се потвърждава получаването.

Често сключеният в електронна форма договор се бърка с размяната на сканирани копия на подписани хартиени документи. Волеизявленията, направени върху хартия, са обикновени писмени изявления, подписани с традиционен ръчен подпис. Впоследствие се създава електронно копие чрез сканиране, което се изпраща на другата страна. Тя го принтира, подписва и отново изпраща сканирано копие. Този процес на размяна, макар и на вече създадено електронно копие на хартиен документ, не представлява процес по сключване на електронен договор.

Ако пък договорът се сключва при общи условия, то приемането им от потребителя трябва да бъде в писмена форма, независимо дали става дума за електронен договор или не – чл. 16 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) и чл. 298, ал. 1, т. 1 от Търговския закон (ТЗ). Както изяснихме, писмената форма може да се постигне и в електронна среда. Законът поставя и още едно изискване за договорите при общи условия, а именно, че същите следва да бъдат предоставени предварително, ако сделката изисква писмена форма за своята валидност, според чл. 298, ал. 2 от ТЗ.

Необходимостта от подпис

Подписът, включително електронният, може да служи като индикация за авторство на изявлението в документа – например формалната доказателствена сила на саморъчния подпис по чл. 180 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК), какъвто ефект има и квалифицирания електронен подпис (КЕП) – чл.25, ал.1 от Регламент 910/2014. Липсата на такива подписи не води автоматично до недействителност на документа, тъй като авторството може да бъде доказано и с други доказателствени средства [1].

Другата функция на подписа обаче е израз на желанието на страните да сложат край на преговорите и да се съгласят с изложеното в документа. В този смисъл липсата на подпис може да се възприеме като липса на съгласие и да доведе до недействителност на договора, съгласно чл. 26, ал. 2 от ЗЗД. Но в случая не е необходимо подписът да бъде саморъчен, съответно – КЕП. Достатъчен е обикновеният електронен подпис, чиято функция, съгласно чл. 3, т. 10 от Регламента е неговият титуляр да се подписва. Т.е. да се изпълнява и функцията за изразяване на съгласие. Така бутонът с текст “съгласен съм”, “приемам” или друго подобно може да се разглежда като електронен подпис, стига от контекста на изявлението да е ясно кой е авторът му.

Сключване на договор за туристически пакет електронно

Преди реформата на Закона за туризма през май 2018 г., договорът за туристически пакет (преди наричан договор за организирано туристическо пътуване) задължително се сключваше в писмена форма, а екземпляр от него се предаваше на пътуващия, съгласно чл. 82, ал. 2 от ЗТ. Тогава беше позволена “електронна размяна на книжа” – размяна на подписани сканирани копия, както и сключване на договор с електронен подпис, предвидено в чл. 82, ал. 4 от ЗТ.

С новата редакция на Закона за туризма, електронното сключване на договор за туристически пакет е изрично допуснато. Преди самото сключване туроператорът е длъжен да предостави предварителна информация към всеки един пакет и услуга, които се предлагат. Няма проблем предварителната информация, включително Стандартния формуляр, да се предоставят електронно. След предварителната информация, страните отправят изявленията си – потребителят обикновено попълва формуляр онлайн, където предоставя основни данни, свързани с пътуването, и посочва своя избор, а туроператорът преглежда и потвърждава резервацията. Един от важните елементи на сключването на договор за туристически пакет онлайн е предоставянето на туриста на потвърждение за сключения договор на траен носител, съгласно чл. 84, ал. 3 от ЗТ. Това важи и за всички приложения към договора, вкл. предварителната информация. В т. 68г от Допълнителните разпоредби към ЗТ се уточнява, че “траен носител” е всеки носител на информация, който позволява на потребителя да съхранява информацията за бъдещо ползване и непроменено възпроизвеждане – например хартия, USB устройства, CD-ROM дискове, DVD дискове, карти с памет, както и електронна поща.

Потвърждението заедно с приложенията трябва да съдържа всички реквизити на договора, съгласно чл. 84, ал. 1 от ЗТ. Алтернативно, при присъствено сключване на договора в търговския обект или извън него, се изисква предоставяне на подписан екземпляр на хартия (чл. 84, ал. 3, изр. 2 и ал. 4). Това изискване обаче не се прилага при електронни договори от разстояние или ако туристът е съгласен да получи договора на друг траен носител при сключване извън търговския обект.

Тъй като договорът за туристически пакет се сключва при общи условия на туроператора, в тях се съдържат важни уговорки като например кога договорът се счита за сключен. Често това е моментът, в който туристът заплати депозит за пътуването. Подробно се описва начинът на плащане – срокове, размер на сумата. Освен това в общите условия се обръща внимание на потребителския профил като форма за комуникация между туроператор и турист с възможност за съгласие за получаване на съобщения в профила.

В заключение, съществен елемент при сключването на електронен договор за туристически пакет е категорично установеното съгласие, което може да бъде потвърдено както с електронен подпис, така и чрез други съвременни средства. Основно задължение на туроператорите е предоставянето на всяка информация, включително и договора, на траен носител, което да позволява съхранение и възпроизвеждане на информацията. Важно е всички страни да са информирани и да спазват съответните законови изисквания, за да се избегнат неясноти и правни спорове.

Ако имате нужда от помощ в сферата на електронните договори в туризма и законосъобразното им сключване, съветваме Ви да се свържете със специалист.

[1] П. Венедиков, “Писмени доказателства и свидетелски показания в гражданския процес”, стр. 22 

Полина Стоянова

Адвокатски сътрудник

    *Първоначалната консултация има за цел да Ви ориентира какъв тип услуга Ви е необходима във Вашия случай и колко струва тя. Съгласно, чл.9 и 45 от Закона за адвокатурата и чл.5 от Етичния кодекс на адвоката, опазването на Вашите тайни е наша основна мисия и клетвено задължение.

    Поискай консултация

     

      *Първоначалната консултация има за цел да Ви ориентира какъв тип услуга Ви е необходима във Вашия случай и колко струва тя. Съгласно, чл.9 и 45 от Закона за адвокатурата и чл.5 от Етичния кодекс на адвоката, опазването на Вашите тайни е наша основна мисия и клетвено задължение.

      ПУБЛИКАЦИИ

       

      Поискай консултация